Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Yazı İçeriği

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere eğitim desteği vererek hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan birimlerdir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan sağlık birimleri arasında yer almaktadır. Farklı nedenlere bağlı olarak bireylerde zihinsel ya da fiziksel engellilik durumları ve farklılıklar meydana gelebilir.

Zihinsel, bedensel ya da bilişsel olarak meydana gelen farklılıklar aynı zamanda bireylerin sosyal hayata adapte olma sürecini zorlaştırırken akademik başarısını ve çevresiyle iletişimini de olumsuz olarak etkiler. Bu noktada özel eğitim ile bireylerin yaşadığı zorlukları aşarak günlük yaşam aktivitelerini karşılayabilmeleri ve sosyal hayata daha kolay bir şekilde uyum sağlayabilmeleri amaçlanır.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Nedir?

Özel eğitim ve rehabilitasyon, doğuştan gelen ya da sonradan hastalık ve travmalara bağlı gelişen zihinsel veya bedensel farklılıkların ortadan kaldırılmasını amaçlayan eğitim hizmetlerini kapsamaktadır. Bireylerde görülen zihinsel ya da bedensel yetersizlikler hafif, orta ya da ağır düzeylerde görülebilir. Bu nedenle her bireye uygulanan özel eğitim programları da özel olarak hazırlanır.

İşitme ve görme kaybı, sinir sisteminin tahrip olması, ortopedik sorunlar gibi fiziksel sorunların yanı sıra otizm, down sendromu, disleksi, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü gibi zihinsel yetersizlikler de özel eğitim kapsamına giren konulardır.

Arnavutköy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

İstanbul’un birçok illinde faaliyet gösteren özel eğitim merkezlerinden birisi de Arnavutköy özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olmaktadır. Zihinsel ya da bedensel farklılıkların veya yetersizliklerin kişiye özel eğitim programları sayesinde sahip oldukları olumsuzlukları aşmaları amaçlanmaktadır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde alanında uzman olan fizyoterapi doktoru, dil ve konuşma terapisti, psikolog, rehber öğretmen, çocuk gelişim uzmanı, okul öncesi öğretmeni uzman kadrosunda yer almaktadır.

Hadımköy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Hadımköy özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, hastalıklar ya da travmalar sonucunda oluşabilen veya doğuştan gelen yetersizlikler için uzman kadrosuyla çözümler üretmektedir. İşitme ve görme engeli, ortopedik sorunlar gibi fiziksel problemlerin yanı sıra genellikle doğuştan gelen öğrenme güçlüğü, duygusal ve sosyal uyum güçlüğü, otizm, dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşayan bireyler özel eğitim hizmeti alabilmektedir.

Her bireyin farklılık ya da yetersizlik durumu farklı düzeylerde olduğundan özel eğitim programları da bireylerin zihinsel ve bilişsel gelişimlerine göre düzenlenerek bu programlar uzmanlar tarafından bireysel olarak uygulanmaktadır.