Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Rehberi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Yazı İçeriği

Fizyoterapi ve rehabilitasyon vücudun iskelet sisteminde meydana gelen fonksiyonel bozuklukları tedavi eden bir tıp alanıdır. Kendine özgü yöntem ve tekniklerle tedaviler için en uygun planlamayı yaparak hastaların iyileşmesini sağlarlar.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti birçok kurum ile merkezlerde verilmektedir. Hasta olan kişi iyi bir fizik tedavi merkezinden bu hizmeti alarak kaybettiği tüm fonksiyonları geri kazanabilir. Özellikle alınan hizmetin içeriğinde teknolojik araçların kullanılması bu tedavinin daha etkin olmasını sağlayacaktır.

Arnavutköy ve Hadımköy bölgelerinde fizyoterapi ile rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. Burada bulunan kurumlarda birçok hastalığa ait özel bölümler bulunup, kişiye özgü tedavi programları uygulanmaktadır.

Fizyoterapi Nedir Ne İş Yapar?

Fizyoterapi nedir: Vücudun iskelet sisteminde hareket sistemini olumsuz etkileyen hastalıkların giderilmesini, ağrıların önünün kesilmesini sağlayan meslek grubuna fizyoterapi denir. Fiziksel olarak hastaların değerlendirilmesi örnek bir tedavi programının hazırlanması yine bu tıp alanının iş kapsamına girmektedir.

Birçok hastalık sonrası vücut içinde oluşan fonksiyon bozukluklarının giderilmesi için programlı olarak fizik tedavi uygulanır. Ayrıca kişinin işlevsel yetilerini sınırlayan hastalıklarda fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetleri ile giderilir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizyoterapi hizmeti fizik tedavi ile aynı anlama gelmektedir. Fiziksel olarak vücudun kaybettiği yaşamsal fonksiyonların ve becerilerin kazandırılmasıdır. Günümüzde sunulan fizik tedavi hizmetinde teknolojik araçlara yani robotik yürüme bantlarına, tens cihazlarına yer verilmektedir. Bu sayede hasta kısa sürede sağlığına kavuşur.

Fizyoterapi ve rehabilitasyonun hizmetleri birbirleri ile bağlantılı olup, fizik tedavi sonrası hastanın zihinsel olarak iyileşmesi de sağlanır. Rehabilitasyon hizmetinin en önemli amacı da bu olup, kişinin bilişsel olarak hastalıkla beraber aldığı yan etkilerin giderilmesi sağlanır.

İnsan vücudunda oluşan yaralanmalar, Parkinson ve MS hastalıklarının fiziksel ve zihinsel zararları fizyoterapi ile rehabilitasyon hizmeti ile giderilir. Bu hizmetler Arnavutköy ilçesinde bulunan fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu alanda hizmet almak isteyen kişilerin gönül rahatlığı ile bu merkeze başvurabilirler.

Fizyoterapi Bölümü

Fizyoterapi bölümü 4 yıllık bir eğitimi kapsayan fiziksel uygulamaların tamamını kapsar. Kişide doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan fiziksel engellerin tedavisini ve yaşam kalitesinin artırılmasını sağlamak için personel yetiştirilir.

Fizyoterapist olarak mezun olan bu kişiler belli hastalıklar ve yaralanmalar sonrası ortaya çıkan fonksiyon kayıplarının giderilmesini sağlar. Aynı zamanda fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetleri ile de hastanın zihinsel olarak normal yaşamına adapte olması sağlanır.

Fizyoterapi Tedavisi Nedir?

Fizyoterapi tedavisi çoğunlukla boyun ve bel fıtığı, inme sonrası oluşan fonksiyon kayıpları, yaralanmalar ve ameliyat sonrası yapılan tedavidir. Tedavinin içeriğinde birçok egzersiz yer almakta olup, kişinin kısa sürede hareket becerisini kazanması için birçok araçla verilen hizmettir.

Hadımköy ilçesinde bulunan fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezinde fizik tedavi uzman doktorlarca yapılmaktadır. Özellikle iyi ve kaliteli bir hizmet alınmak isteniyorsa bu merkezden yararlanılabilir.

Evde Fizyoterapi Hizmeti

Evde fizyoterapi hizmeti yatalak ve hasta kişiler için en uygun fizik tedavi hizmetidir. Güncel olarak pandemi döneminde evde verilen bu hizmetin önemi bir kat daha artmış durumdadır.

Evde yapılan fizyoterapi hizmeti mutlaka uzman bir doktor kontrolünde yapılmalıdır. Doktorun uyguladığı tedavinin başarıya ulaşması için söylediği tüm talimatlara uyulmalıdır. Ayrıca evde alınan bu hizmette çeşitli araçlardan faydalanılır.

Aşağıda bulunan araçlar evde yapılan fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetine çok yardımcı olmaktadır:

 • Tens cihazları
 • Ultrason aletleri
 • Enfraruj lambası
 • Kompeks sistemleri

Yukarıda yer alan araçlar evde yapılan fizik tedavi için çok önemli olup, mutlaka doktordan bu aletlerin kullanılması istenmelidir. Ek olarak robotik aletlerin kullanılması da fizik tedavi için çok önemli olmaktadır.

Fizyoterapi Doktoru

Fizyoterapi doktoru hastanın fiziksel açıdan değerlendirilmesi, tanı konulması ve tedavi sürecinin planlanması aşamalarında aktif olarak rol alan kişidir. Yapılan değerlendirme ve tanı sonucuna göre tedavi sürecinin seanslarında bizzat görev alarak tedavinin başarılı şekilde tamamlanmasını sağlar.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetinin en önemli parçası doktorlar olup, doktor seçiminde çok iyi araştırma yapılmalıdır. Arnavutköy fizyoterapi merkezinde bulunan doktorlar uzun yılların vermiş olduğu tecrübe ile çok başarılı tedavilere imza atmaktadır. Özellikle iskelet sistemini çok iyi tanıyan bu doktorlar kısa sürede hasta için en uygun tedaviyi uygulayıp, hastanın iyileşmeni sağlamaktadır.

Fizyoterapi Merkezi

Fizyoterapi merkezi insan vücudunda çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan fonksiyon kayıplarını gidermek için birçok araçla tedavi uygulayan merkezlerdir. Bünyelerinde bulunan ayrı ayrı bölümler sayesinde kısa sürede her hastalık için değerlendirme ve tanı işlemleri yapılmaktadır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezleri bireyin normal yaşamında rahatça yapabildiği hareketleri tekrar yapmasına imkan tanımaktadır. Bu imkan sağlanırken hem teknolojik araçlardan hem de kan akışını hızlandıran, damarları açan egzersizlerden yararlanılır.

Fizik tedavide ekip halinde çalışılması çok önemlidir. Bu alanda başarılı hizmetler veren Arnavutköy ve Hadımköy bölgelerinde bulunan fizyoterapi merkezleri koordineli bir çalışma yöntemine sahiptir. Fizik tedavi hizmetinden yararlanmak isteyen herkes bu merkezlerden yararlanabilir.

Fizyoterapi Egzersizleri

Fizik tedavinin temelini oluşturan egzersizler, her hastalık için aynı olmayıp, hastalığa uygun olarak seçilmektedir. Fizyoterapi egzersizleri ısındırma hareketleri ile başlayıp, iyileştirici egzersizler olarak devam etmektedir.

Günümüzde kullanılan fizyoterapi hareketleri teknolojik araçlarla daha fazla artmış olup, hastalığı iyileştirme için hızlandırıcı etkiye sahiptir. Kullanılan tüm egzersizler çok önemli olup, uygun set ve tekrarlarla uygulandığında hastanın iyileşmesi çok kolay olmaktadır.

Fizyoterapi merkezlerinde doktorlar tarafından uygulanan egzersizler aşağıda yer almaktadır:

 • Diz göğüs egzersizi
 • Omuz bel egzersizi
 • Yan gerdirme egzersizleri
 • Gevşeme egzersizleri
 • Boyun ve sırt gerdirme egzersizleri
 • Sırtın ısınması için egzersizler
 • Bacak ve bel egzersizleri

Yukarıda yer alan egzersizler birçok fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezinde uygulanmaktadır. Hastalığın seyrine göre artan ve azalan bu egzersizler çok yararlı olmaktadır. Özellikle bel, boyun gibi bölgelerde oluşan fıtıkların tedavisinde bu egzersizler sıkça kullanılır. Ev ortamında da uygulanabilecek bu egzersizler mutlaka doktor tavsiyesi ile evde uygulanmalıdır.

Fizyoterapi Aletleri

Fizyoterapi aletleri uygulanan fizik tedavilerin en önemli ögelerinden biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu aletler fazlasıyla artmıştır. Hem fizik tedavi doktorları için hem de tedavinin başarı için fayda sağlamaktadır.

Fizyoterapi cihazları pahalı cihazlar olup, herkesin sahip olabileceği ürünler değildir. Bu nedenle fizyoterapi merkezlerinde tedavi olmak hem daha ucuz hem de doktor gözetiminde olmak daha sağlıklı olmaktadır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında kullanılan birçok yararlı alet bulunmaktadır. Bunlar arasında en fazla tercih edilenler şu şekildedir:

 • Hitop cihazları
 • Vakum
 • Lazer cihazları
 • ESWT cihazları
 • Ultrasound cihazları
 • Elektroterapi cihazları
 • Kombine Elektroterapi cihazları
 • Kısa dalga diatermi cihazları
 • Tens Cihazları
 • Portatif stimülasyon cihazları
 • Hot pack cihazları
 • Hot pack cihazı pedleri
 • Termoterapi ürünü
 • Sıralı kompresyon cihazı
 • Kesikli kompresyon cihazı
 • Traksiyon sistemleri
 • Cold pack cihazları
 • NMES cihazı
 • CPM cihazı
 • Hidroterapi cihazları

Üstte yer alan aletler çok değerli ürünler olup, doktorların en fazla başvurdukları cihazlardır. Birçok başarılı hizmeti bünyesinde barındıran Hadımköy bölgesindeki fizik tedavi merkezlerinde bu aletler sıkça kullanılmaktadır.

Fizyoterapi Fiyatları

Fizyoterapi ve rehabilitasyon fiyatları bu tedaviyi alacak kişiler tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Fizik tedavi ücretini belirleyen birçok faktör olduğu için fiyat konusunda sabit bir ücret belirtmek doğru olmamaktadır.

Fizik tedavi seans ücretleri çok önemli olup, bazen uzayan tedavilerde sorun yaratabiliyor. Uzayan her seans kişinin fazlasıyla ücret ödemesine neden olduğu için olumsuz bir faktör olarak kişinin karşısına çıkıyor. Bu nedenle fizik tedavi öncesi fiyat araştırması yapmak çok önemlidir.

Seans ücreti belli kriterlere göre değişmektedir. Bu kriterlerin başında hastane, doktor ve kullanılan aletlerin farkı gelmektedir. Bu kriterlerin kalitesi arttıkça fiyatta bir o kadar artmaktadır. Bu nedenle fizik tedaviye başlamadan önce tüm kriterler iyice araştırılmalı ve sonrasında tedaviye başlanılmalıdır.

Postür Egzersizleri Fizyoterapi

Postür kavramı yabancı kökenli bir kelime olup, oturulduğunda ya da ayakta durulduğunda vücudun aldığı şekle denir. Postür konusunda bozukluk varsa bu soruna en iyi gelecek tedavi kuşkusuz fizyoterapidir.

İnsanlar duruşları ile belli bir mesaj verdikleri için bu durumu önemserler. Dışarıdan nasıl gözüktüğünün önemi büyük olduğu için mutlaka duruş konusunda bir bozukluk varsa bunun düzeltilmesi için uğraşırlar.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti adı altında postür egzersizleri uygulanır. Bu egzersizler çok yararlı olup, düzenli olarak uygulandığında postür sorunları ortadan kalkacaktır.

Aşağıda yer alan postür egzersizleri Arnavutköy ve daha birçok bölgede yer alan fizik tedavi merkezinde doktor kontrolünde başarılı şekilde uygulanmaktadır:

 • Çocuk duruşu
 • Göğüs açma egzersizi
 • Side plank
 • High plank
 • Öne eğilme
 • Thoracic spine rotation
 • Şınav

Burada yer alan egzersizler seanslar şeklinde günde 3 set halinde uygulandığında başarılı sonuçlar getirmektedir. Doktor kontörlünde yapılan fizik tedavi egzersizleri bazı aletler yardımı ile daha kısa sürede etkisini göstermektedir.

Bel Fıtığı Fizyoterapi

Fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezlerinde en fazla karşılaşın vaka türü bel fıtığıdır. Bu rahatsızlık birçok nedene bağlı ortaya çıksa da çözümsüz değildir. Gerek fizik tedavi ile gerek ameliyatlar ve sonrasında uygulanan fizyoterapi ile iyileşmek mümkündür.

Bel fıtığı tedavisinde öncelikle doktor değerlendirmesi çok önemlidir. Eğer hastalık fizik tedavi ile iyileşebilecek düzeyde ise yönlendirme ve sevk işlemi yapılarak tedaviye başlanır. Fakat hastalık çok ileri düzeyde ise maalesef ameliyat olunması gerekir. Aynı zamanda ameliyat olunsa bile fizik tedavi uygulaması yine de yapılır.

Bel fıtığı tedavisinde hem cerrahi işlemler hem de fizik tedavi uygulamaları bir arada olur. Birbirini desteleyen bu iki tıp alanı koordineli olarak çalışır ve bel fıtığı sorunu ortadan kaldırılır. Ayrıca ekip halinde çalışan doktorlar oluşabilecek tüm komplikasyonlara karşılık anında müdahale ederek tedavi sürecini devam ettirmektedir.

İnme Sonrası Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

İnme beyni besleyen damarların tıkanması ya da bu damarlardan geçen kanın azalması, kesintiye uğraması ile oksijen ve besin alınmasını meydana getirir. Ortaya çıkan bu sorun vücudun bir bölümünde ya da tamamında fonksiyon kayıplarına neden olur.

İnme hastalığı doktorlar tarafından kontrol altına alınması gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde kalıcı kayıplar oluşması ile karşılaşılabilir. Günümüzde kullanılan birçok gelişmiş araç sayesinde değerlendirme ve tanı işlemleri kısa sürede yapılarak inme tedavisine başlanır.

İnme tedavisinde ilaçlarla beraber fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetinden de yararlanılır. Çok yararlı olan bu hizmet kan akışını hızlandırıp, damarlar içinde oluşan tıkanıklığı gidermektedir. Beyine giden oksijeni artıran uygulamaları ile belli süre sonra iyileşme sağlamaktadır.

İnme gibi aniden gelişen hastalıkların tedavisinde Arnavutköy ve Hadımköy bölgelerinde fizik tedavi hizmeti veren merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlerden kaliteli fizik tedavi hizmeti gönül rahatlığı ile alınabilir.