Arnavutköy Disleksi

Arnavutköy Disleksi

Yazı İçeriği

Arnavutköy disleksi, akıcı ve doğru okuma ve yazım becerilerinin kazanılmasını etkileyen özel öğrenme güçlüğüdür. Bu güçlük, fonolojik işlemede, çalışma belleğinde ve uzun süreli bellekten bilgi alma hızındaki bilişsel güçlüklerle karakterize olmaktadır. Disleksik zorluklar hafif ila şiddetli olmak üzere kişiden kişiye farklı edebilir ve popülasyonun yaklaşık %10’unu etkiler.

Disleksik olan insanlar öğrenmeye çalışırken daha fazla stres ve hayal kırıklığı yaşayabilir, bu da özellikle okuryazarlık edinimi ile ilgili olarak artan kaygıya neden olur. Disleksi olan kişiler, eşlik eden öğrenme güçlüklerine sahip olabilirler.

Arnavutköy Disleksi Belirtileri

Arnavutköy disleksi belirtileri yaş ve çevre gibi faktörlere göre değişir ve disleksi geniş bir spektrumu kapsadığı için her birey için biraz farklıdır.

Yazma ile ilgili belirtiler arasında kötü kopyalama ve yazma becerileri, okunaksız ve dağınık el yazısı, sıra dışı kalem tutuşu, yavaş yazma hızı, bazı harflerin doğru sırasını karıştırmak ve ne yazılması gerektiği bilinse ve anlaşılsa da bunu yazarak ifade etmekte zorlanmak yer alır.

Okuma ve telaffuz ile bağlantılı belirtiler ise yaşıtlarına göre beklenen okuma seviyesinin çok altında okuma, yüksek sesle okumakta zorlanmak ve tereddütlü olmak, okumaktan veya onu içeren herhangi bir etkinlikten kaçınmak, kelimelerin kötü telaffuzu, kolay bilinen kelimeleri okumakta sorun yaşamak, dersleri kötü anlamak, harfler, kelimeler veya herhangi bir yazılı ifade hakkında kafa karışıklığı, baş dönmesi hissetmek ve okurken baş ağrısından şikâyet etmektir.

Duyma ve konuşmayla alakalı belirtiler kendini ifade etmede zorluk, tamamlanmamış cümleler kurmak, kendini tekrar etmek, yanlış telaffuz ve kekemelik, diğer sesler tarafından kolayca dikkati dağılmak ve diğerleri konuşurken daha az konsantre olmaktır.

Son olarak ise davranışsal belirtiler ise zayıf konsantrasyon, dinleme eksikliği, son derece düzensiz olmak, telefon numaraları veya şifreler gibi şeyleri hatırlamak için ekstra çaba sarf etmek, alfabe gibi sıralı şeyler öğrenmek için uğraşmaktır.

Arnavutköy Disleksi Tedavisi

Disleksi için kesin bir tedavi yoktur, ancak çocukların erken öğrenme güçlükleriyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için yapılabilecek birçok şey vardır. Disleksi olan çocuklar, teknoloji (bilgisayarlar, tabletler ve eğitsel oyunlar) gibi özel eğitim araçlarından yararlanabilir veya sınıf içi çalışmaları tamamlamak için fazladan zamana sahip olabilirler. Erken yaşlardan itibaren disleksi ile mücadele etmek, özgüven, öğrenme coşkusu oluşturmak herhangi bir zorluğun yetişkinliğe devam etmesini önlemek için çok önemlidir.

Arnavutköy disleksi tedavisi için merkezimize başvurabilir ve uzman kadromuzdan yardım alabilirsiniz.