Hadımköy Çözger

Hadımköy Çözger

Yazı İçeriği

Hadımköy Çözger raporu özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin tespit edilmesi ve onlara özel ayrıcalıklardan yararlanmaları için hazırlanan rapordur.

Çözger raporu özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sosyal yardımlardan ve hizmetlerden yararlanmalarını sağlamaktadır. Ayrıca özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin hayatlarında ihtiyaçları olacak diğer eksikliklerin giderilmesinde de çözger raporu kullanılabilir.

Çözger Raporu için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kuruluşlardan yardım isteyebilirsiniz. Bu sayede ücretsiz bir şekilde bu raporu uygulayıp elde edilen sonuçlar doğrultusunda özel gereksinime ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileriniz için yeni bir eğitim ortamı sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki her çocuk özeldir ve kendi yeteneklerine uygun bir ortamda eğitim aldığında istenilen başarıyı gösterebilirler. Bütün bunlarla beraber öğrencileri kendilerine uygun eğitim ortamında istenilen kazanımları elde edebilirler.

Hadımköy Çözger Raporu Ne İşe Yarar?

Hadımköy çözger raporu özel gereksinimleri olan öğrencilerin ne tür gereksinimlere ihtiyacı olduğunu belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek için kullanılır. Bunun için rapor kapsamında özel hizmetler, eğitim, sağlık, rehabilitasyon ve diğer konularda yardımcı olarak uzman kişilerle iş birliği yapılır.

Çözger Raporu Nasıl Alınır?

Bahsetmiş olduğumuz gibi çözger raporu ve raporun gerektirdiği iş ve işlemler resmi olarak yapılır. Bundan yola çıkarak çözger raporu almak için 182’den randevu alarak sürece başlayabiliriz. Randevu sisteminde sizi ilinizde bulunan sağlık merkezine yönlendirerek randevu oluştururlar.

Randevu sonrasında rapor alma aşamasında çözger raporu almak istediğiniz bildirmeyi unutmayın. Daha sonra özel gereksinim şeklinde rapor talebinizi tamamladıktan sonra yaklaşık 15-20 günde rapor alma işlemini tamamlıyorsunuz ve e-rapor kısmında da doğrulama yapma şansınız oluyor.

e-Devlet Çözger Raporu Sorgulama

E-devlet üzerinden çözger raporu sorgulanması mümkündür. Bunun için özel gereksinimi olan çocuğun Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile birlikte sorgulama yapabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına çözger rapor sorgulama yazdığınızda sonuç karşınıza gelecektir. Buradan rapora erişebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Hadımköy Çözger Raporu Çıkarma ve Çözger Raporu Hakları

18 yaşından küçük olan bireyin çözger raporu almak için oluşturduğunuz randevudan sonra gerekli testler uygulanacaktır ve hakkında rapor düzenlenecektir. Rapor doğrultusunda bireye bakan kişiye ev bakım ücreti, elektrik ve su faturalarında indirim, ulaşım hizmetlerinde indirim, ÖTV ve KDV indirimleri, müze ve ören yerleri gezme imkanları gibi birçok alanda kolaylık sağlanacaktır.