Arnavutköy Rehabilitasyon Merkezi

Arnavutköy Rehabilitasyon Merkezi

Yazı İçeriği

Arnavutköy Rehabilitasyon Merkezi, Arnavutköy bölgesine özel eğitim, rehabilitasyon merkezi, RAM, fizik tedavi, çözger raporu, duyu bütünleme, otizm, fizyoterapi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, down sendromu ve dil ve konuşma terapisi alanlarında hizmet vermektedir.

Kadromuz, alanında uzmanlaşmış ve farklı hasta gruplarıyla çalışarak tecrübe edinmiş uzmanlardan oluşmakta ve günümüzün en gelişmiş yöntemlerini yakından takip ederek uygulamaktadır.

Arnavutköy Rehabilitasyon Merkezi: Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon, günlük yaşam için ihtiyaç duyduğunuz yetenekleri geri almanıza, korumanıza veya geliştirmenize yardımcı olabilecek bakımdır. Bu yetenekler fiziksel, zihinsel veya bilişsel (düşünme ve öğrenme) olabilir.

Hastaların becerilerinde meydana gelen kayıplar çeşitli sebeplerden olabilmektedir. Örneğin, bir hastalık ya da yaralanma nedeniyle veya tıbbi bir tedaviden kaynaklanan bir yan etki nedeniyle vücudun çeşitli fonksiyonlarında kayıplar meydana gelebilmektedir.

Bu tür durumlarda rehabilitasyon günlük yaşamınızı ve işleyişinizi iyileştirebilir.

Arnavutköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, beyni, omuriliği, sinirleri, kemikleri, eklemleri, bağları, kasları ve tendonları etkileyen bir durumu olan kişilerin fonksiyonel yeteneklerini ve yaşam kalitesini arttırmayı ve iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu alanda eğitimini tamamlamış bir hekime fizik tedavi uzmanı denir. Yalnızca tedavi odaklı bir yaklaşımın yanı sıra, fizik tedavinin hedefleri, hastaların günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlıklarını en üst düzeye çıkarmak ve yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Fizik tedavi uzmanları, kapsamlı, hasta merkezli tedavi planları tasarlama konusunda uzmandır ve bakım ekibinin ayrılmaz üyeleridir. Yaşları, bebeklikten yaşlılığa kadar değişebilen hastaları için fonksiyon ve yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmak için en gelişmiş ve bilimsel olarak test edilmiş tedavileri kullanırlar.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği

Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri veren tüm kurumların, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği’ne uyması gerekir. Merkezimizdeki tüm tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri de bu yönetmeliğe uygun olarak düzenlenmiştir.

Bu yönetmelik, özel eğitimin temel amaç ve ilkelerini, kapsamını, kimlerin yararlanabileceğini, hem özel eğitim hem de rehabilitasyon için gerekli donanımları, özel eğitim okullarında bulunması gereken uzmanları ve daha birçok konuya dair düzenleme getirmektedir.