Hadımköy Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)

Hadımköy Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)

Yazı İçeriği

Hadımköy rehberlik araştırma merkezi (RAM): Rehberlik araştırma merkezleri, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan kurumlardır. Bu kurumlar, özel ihtiyaçları olan çocuklara ve ailelerine profesyonel psikolojik destek ve özel eğitim hizmetlerini ücretsiz olarak sağlamaktadır. Böylece, bu hizmetler pek çok kişi için erişilebilir olmaktadır.

Hadımköy Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM): Hadımköy RAM Nedir Özel Eğitim

‘Özel eğitim ihtiyaçları’ yasal bir tanımdır ve aynı yaştaki akranlarından daha zor öğrenmelerine yol açan öğrenme güçlüğüne sahip veya engelli çocukların yararlanabileceği eğitim metotları ve hizmetlerine işaret eder.

Okullar genellikle özel ihtiyaçları olan çocuklara yardım sağlayabilmektedir ve özel eğitim alanında uzman eğitimciler öğrencinin ihtiyaçlarına göre düzenleme yapabilmektedirler. Çocuğunuzun özel eğitim ihtiyaçları varsa, ekstra yardıma ihtiyacı olabileceği alanlardan bazıları şunlardır:

  • Okul ödevleri
  • Okuma, yazma, sayı çalışması veya bilgileri anlamak
  • Kendisini ifade etmek veya başkalarının söylediklerini anlamak
  • Arkadaş edinmek veya yetişkinlerle etkileşim kurmak
  • Okulda düzgün davranmak yani kurallara uymak
  • Kendilerini organize etmek

Bunların yanı sıra, her öğrencinin kendi duyusal ve fiziksel ihtiyaçları da olabilmektedir.

Özel eğitimden yararlanabilen çocuklar, otizm, işitme engeli, psikolojik sorunları, körlük de dahil olmak üzere görme bozukluğu, konuşma veya dil bozukluğu, ortopedik bozuklukları, zihinsel engelli, travmatik beyin hasarı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), disleksi, diskalkuli ve disgrafi dahil olmak üzere özel öğrenme güçlükleri olan çocuklardır.

Erken teşhis ve eğitime başlangıç sayesinde pek çok birey temel becerilerini geliştirmekte ve çevrelerine daha kolay adapte olmaktadır.

Hadımköy Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM): Hadımköy Rehberlik Eğitim ve Araştırma Merkezi

Hadımköy Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM), özel eğitime başlanmadan önce, eğitime ihtiyaç duyan çocukları değerlendirir. Değerlendirme sonucunda uzmanlar gerekli incelemeleri yapar ve öğrencileri ihtiyaçlarına göre okullara yönlendirir.

Eğer, öğrencinin özel eğitime ihtiyaç duyduğuna kanaat getirilirse, kişiye özel bir eğitim programı hazırlanır ve bu programın uygulanabileceği bir sınıfa yönlendirilir. Böylece, her bireyin ihtiyaçları özel olarak karşılanır ve kendi potansiyelini en çok gösterebileceği alana yönelir.

Özel eğitim yöntemleri okula kayıtlı çocukların ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

Çoğu yerde, özel eğitim ihtiyacı olan çocukların akranları ile birlikte örgün eğitime katılması mümkündür. Bir yandan da özel eğitim ile gerekli becerilerini geliştirerek okulu devam ettirebilmesi sağlanır.

Ancak, ağır özel gereksinimli çocukların okul günü boyunca ayrı ortamlarda eğitim alması gerekebilir.