Arnavutköy Duyu Bütünleme

Arnavutköy Duyu Bütünleme

Yazı İçeriği

Arnavutköy Duyu Bütünleme: Dünya hakkında bilgi edinme şeklimiz duyularımız yoluyla yani duyu bütünleme ile gerçekleşir. Vücudumuzun her yerinden her an beynimize sayısız duyusal bilgi girer. Duyular sadece dokunma, duyma, görme, tat ve kokudan ibaret değildir; aynı zamanda yerçekiminin çekişini ve vücudumuzun dünyaya ve çevremizdeki alana göre hareketlerini algılayan vestibüler ve propriyoseptif duyulardan oluşur.

Kavşaktaki trafiği yönlendiren bir polis, tıpkı beynimizin kendisine ulaşan bilgiyi yönlendirdiği gibi araçları da yönlendirir. Bilgi parçaları (araçlar) organize bir şekilde akar ve yolda daha önce toplanan diğer duyulara katılırsa, beyin bunları doğru davranış ve bilgi emilimi için kullanır. Bu tür bilgilerin akışı organize edilmezse, kaos hüküm sürer ve yoğun saatlerde hayat trafik sıkışıklığı gibi görünür.

Duyusal bütünleme de bu bilgilerin organize edilmesi ve uygun tepkiler üretilmesini sağlayan süreçtir.

Arnavutköy Duyu Bütünleme Bozukluğu

Arnavutköy duyu bütünleme bozukluğu, duyusal sinyaller, uygun tepkiler halinde düzenlenmediğinde var olan bir durumdur. Öncü iş ve uğraşı terapisti ve sinirbilimci A. Jean Ayres, duyu bütünleme bozukluğunu, beynin belirli bölümlerinin, duyusal bilgiyi doğru yorumlamak için gereken bilgiyi almasını engelleyen nörolojik bir “trafik sıkışıklığı” na benzetmiştir.

Duyu bütünleme bozukluğu olan biri, duyular yoluyla alınan bilgileri işlemeyi ve bunlara göre hareket etmeyi zor bulur ve bu da sayısız günlük görevi yerine getirmede zorluklar yaratır. Bozukluk etkili bir şekilde tedavi edilmezse motor sakarlık, davranış sorunları, anksiyete, depresyon, okul başarısızlığı ve diğer etkiler ortaya çıkabilir.

Arnavutköy Duyu Bütünleme Eğitimi

Duyu bütünleme terapisi ve eğitimi, çocuğun günlük yaşamlarında işlevini geliştirebilmesi için çevresel deneyimlere otomatik ve uygun tepkiler geliştirmesini sağlar.

Bu eğitim ergoterapi terapistleri tarafından verilir. İş ve uğraşı terapisti, çocuğunuza, duyu bütünleme sistemlerinin başarılı bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu uygun miktarda ve türde duyusal bilgiyi sağlayarak, vücudunun duyusal bilgiyi doğru bir şekilde işlemesi için eğitilmesine yardımcı olacak çeşitli aktiviteler boyunca rehberlik edecektir. Çocuğunuz uygun duyusal bilgileri sağlayarak, işlev ve bağımsızlığın gelişmesine yol açan uyarlanabilir davranışlar geliştirebilir.

Arnavutköy Uzman Eğitimciler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, uzman terapistler ile duyu bütünleme terapisi ve eğitimi vermektedir.