Arnavutköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM)

Arnavutköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM)

Yazı İçeriği

Arnavutköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Arnavutköy bölgesine özel eğitim, rehabilitasyon merkezi, rehberlik ve araştırma merkezi, fizik tedavi, çözger raporu, duyu bütünleme, otizm, fizyoterapi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, down sendromu ve dil ve konuşma terapisi alanlarında hizmet vermektedir.

Kadromuz, alanında uzmanlaşmış ve farklı hasta gruplarıyla çalışarak tecrübe edinmiş uzmanlardan oluşmakta ve günümüzün en gelişmiş yöntemlerini yakından takip ederek uygulamaktadır.

Arnavutköy Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

Rehberlik ve araştırma merkezleri, özel eğitime ihtiyaç duyan kişilerin günlük hayatta, sosyalleşmede, akademik hayatlarında ve daha birçok alanda karşılaştığı zorlukları değerlendiren ve bu doğrultuda eğitim ve bakım imkanlarının geliştirilmesini sağlayan merkezlerdir.

Bu merkezler, kişiye özel yapılan değerlendirmeler sonucunda rehberlik hizmeti ve psikolojik danışmanlık verebildiği gibi özel eğitim alanında da faaliyet gösterebilmektedir.

Her iki türlü hizmette de takip edilen program tamamen kişiye özel oluşturulmaktadır. Böylece, kişiden kişiye görülebilecek beceri, ihtiyaç duyulan bakım ya da eğitim ihtiyacı ve kişilik farkları da göz önüne alınmaktadır.

Arnavutköy RAM Nedir Özel Eğitim

Arnavutköy rehberlik ve araştırma merkezi tarafından da verilen özel eğitim hizmetleri, özel ihtiyaçları olan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış programları tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Bu, çeşitli ihtiyaçları karşılamak üzere bireyselleştirilmiş bir planın geliştirildiği anlamına gelir.

Kişiye özel programlar sayesinde, özel ihtiyaçları olan çocukların, akranlarıyla birlikte okullardaki eğitimlere erişebilmesi ve topluma daha kolay adapte olması mümkün olabilmektedir.

Fiziksel ya da zihinsel engellilik, Down sendromu, otizm, özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi farklılıkları olan çocuklar özel eğitim hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Arnavutköy RAM Rehberlik

Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından verilen rehberlik hizmetleri temel olarak kişinin psikolojik olarak iyi olmasını hedeflemektedir. Bu iyi olma haline ulaşabilmek için ise kişinin kendi becerilerini, isteklerini tanıması, kendine güvenmesi, karşılaşılan zorluklarla baş etmeyi öğrenmesi ve cesaretlendirilmesi hedeflenir.

Rehberlik hizmetleri sağlanırken belirli ilkelere uyulması ve hizmetin bu yönde düzenlenmesi gerekir. Bu ilkelerden bazıları, her bireyin öznelliğinin kabul edilmesi ve her farklılığa saygı duyulması, rehberlik sürecindeki paylaşımların yalnızca rehberlik uzmanı ve hasta arasında kalması, güncel bilimsel yöntemlerin uygulanması ve tarafların işbirliğine önem verilmesidir.