Arnavutköy Çözger

Arnavutköy Çözger

Yazı İçeriği

Arnavutköy çözger: Çözger, ya da çözger raporu, özel ihtiyaçları olan kişilerin aldığı resmi bir belgedir. Bu belge, kişinin özel ihtiyaçları olduğunu belgelemek için kullanılır. Kişinin özel gereksinimlerini resmi olarak belgelemesi birçok avantaja sahip olabilmektedir. Ancak, bu raporun alınabilmesi için belirli koşulların karşılanması ve gerekli kontrollerden geçilmesi gerekmektedir.

Arnavutköy Çözger Nasıl Alınır?

Çözger raporunun alınması için öncelikli olarak çözger raporu başvurusunda bulunmak gerekir. Bu başvuru için randevu almak isteyenler 182 numarasını arayarak randevu talep etmelidir.

Telefondan randevu almak istemeyen ya da alamayanlar, çocuklarının takibini gerçekleştiren doktordan da çözger için sevk talep edebilirler.

Bunların dışında, hastanelerde, rapor bankosundan çözger raporu istediğinizi belirterek de randevu alma şansınız da vardır.

Daha sonra, özel gereksinim raporu almak istediğinize dair bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu form ile ilgili uzmanlara giderek muayene olunduğunda 15-20 gün içerisinde rapor alınabilmektedir. Bundan sonraki bir hafta içerisinde de rapor e-rapor üzerinden doğrulanmaktadır.

Arnavutköy Çözger Raporu Faydaları

Çözger raporunun pek çok faydası olabilmektedir. Eğitim alanında en önemli avantajlarından biri, özel ihtiyaçları olan çocukların Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlardan ücretsiz olarak özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti alabilmesidir.

Eğitim alanının dışında, belirli şartların karşılanması durumunda bakım ücreti alınması, elektrik, su faturalarında destek alınması, toplu taşımaları ücretsiz kullanabilme gibi faydalar da vardır.

Bu faydalardan yararlanmak için rapor almak tek başına yeterli olmayabilmektedir. İlgili kurumlara çözger raporu ile başvuru yapılması durumunda hizmetlerden yararlanmak mümkündür.

Arnavutköy Raporu Nasıl Çıkartılır?

Çözger randevusu alındıktan sonra randevu gününde çeşitli doktorlar kişiyi muayene etmektedir. 18 yaş altı çocukların muayene olması gereken bölümler göz hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları, kulak burun boğaz hastalıkları, çocuk nöroloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon ve ortopedi ve travmatolojidir.

Tüm bu bölümlerdeki uzmanlar gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra çocuğun rapor almaya uygun olduğuna kanaat getirirlerse Arnavutköy ÇÖZGER raporu verecektir.

Çözger Raporu Sorgulama

Günümüzdeki teknolojik araçlar sayesinde çözger raporu sorgulamak çok kolaydır. E-devlet sitesine özel gereksinimi olan çocuğunuzun bilgileri ile giriş yaptıktan sonra ÇÖZGER şeklinde aratma yapmanız durumunda rapor sorgulama sayfasına girebilirsiniz.