Hadımköy Özel Eğitim

Hadımköy Özel Eğitim

Yazı İçeriği

Hadımköy özel eğitim, diğer çocuklarla aynı beceri ve bilgileri öğrenebilmeleri için engelli öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir eğitim şeklidir.

Özel eğitimin genel felsefesi, tüm insanların özel engellerinden bağımsız olarak öğrenme yeteneğine sahip olmalarıdır. Eskiden yaygın olan eğitim anlayışı, özel eğitim öğrencilerini ayrı sınıflarda bir araya getirmek iken, günümüzde pek çok okulda en azından eğitimin bir bölümü için karma sınıflarda eğitim ile çocuklar kaynaştırılır.

Hadımköy Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?

Özel eğitim öğretmenleri, öğrenme güçlüğü olan, zihinsel, duygusal ve fiziksel engelli öğrencilerle çalışır.

Özel eğitim öğretmenlerinin çoğu çeşitli eğitim kurumlarında çalışarak okul öncesinden liseye kadar öğrencilere eğitim vermektedir. Birçoğu geleneksel 10 aylık öğretim yılı içerisinde çalışır fakat bazıları yıl boyunca çalışabilmektedir.

Bu alanda çalışmak isteyenlerin, üniversitelerin özel eğitim öğretmenliği bölümünden mezun olması ve gerekli yeterlilikleri karşılaması gerekir. Mezun olup, uzmanlaşan kişiler devlet kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında, özel eğitim merkezlerinde ve daha birçok yerde çalışabilmektedir.

Hadımköy Özel Eğitim Yöntemleri

Özel eğitimde, öğrencilere önce bireysel eğitim planı verilir. Bu, hangi eğitim hizmetlerini alacaklarını belirleyen bir programdır. Daha sonrasında, kişinin özel ihtiyaçlarına göre oluşturulan bazı Hadımköy özel eğitim yöntemleri şunlardır:

Genel eğitim sınıfına yerleştirme: Birçok özel eğitim öğrencisi için, ek desteğe ihtiyaç duymadan normal sınıfta bireyselleştirilmiş eğitim almaları mümkündür.

Çoğunlukla genel eğitim sınıfında eğitim: Öğrenci genel eğitim sınıfına yerleştirilir, ancak gün içinde önceden belirlenmiş zamanlarda, farklı ihtiyaçları karşılayan oturumlar için uzmanlarla sınıf dışında buluşturulur. Bunlar konuşma patologları, psikologlar veya diğer uzmanlar olabilir.

Karma: Öğrenci genel eğitim sınıfına yerleştirilir fakat günün bir kısmını özel eğitim sınıfında geçirir. Bu, özel ihtiyaçları olan öğrencilerle çalışmak üzere eğitilmiş bir öğretmenin bulunduğu, ihtiyaçları için tasarlanmış bir sınıftır.

Çoğunlukla özel eğitim sınıfında eğitim: Öğrenci günün büyük bir bölümünde özel eğitim sınıfına yerleştirilir fakat beden eğitimi veya sanat gibi belirli dersler için genel eğitim sınıfıyla birlikte vakit geçirilir.

Genel eğitimden tamamen ayrılmış eğitim: Öğrenci, sadece özel gereksinimi olan öğrenciler için tasarlanmış bir sınıfta eğitimini sürdürür.