Hadımköy Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Hadımköy Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Yazı İçeriği

Hadımköy dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu sorunlarınız için en doğru adres olarak tüm soru ve sorunlarınıza çözüm önerileri sunuyor!

Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu (DEHB), en fazla çocukluk dönemlerinde sık sık görülen nöro-gelişimsel farklılıktır. Bu nöro-gelişimsel farklılık, özellikle çocuk yaşlarda teşhis edilen ve belirtilerini yetişkinlik dönemine kadar gösteren bir farklılıktır.

Odaklanma ve dürtüsel davranışların kontrolü konusunda zorluk yaşayan dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu olan çocuklar davranışlarını düşünmeden gerçekleştirebilirken aynı zamanda aşırı bir aktiflik gösterebilirler.

DEHB’li bireyler, özel terapi ve eğitimler sayesinde yaşadıkları zorlukları minimum seviyeye indirebilirler. Ancak bu süreçte ailenin sevgi ve sabırlı tutumları büyük önem taşır.

Hadımköy Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu, çocuklarda sıklıkla görülen önemli bir nöro-gelişimsel farklılık durumudur. Çocuklarda en fazla görülen zihinsel farklılık olan DEHB, bireylerde yaygın şekilde odaklanma ve davranış kontrolü sorunları ortaya çıkarır.

Çocuklarda ve genç bireylerde fazla görülmekle birlikte aynı zamanda erkek bireylerde kız bireylere göre görülme oranı daha yüksektir. Bireylerin okul hayatında derslere ve çevresin olan adapte sorunu ile birlikte kendisini bariz şekilde fark ettiren bir farklılıktır.

Önlenebilen bir farklılık değildir. Ancak erken teşhis, planlı ve uzman eşliğinde uygulanan eğitimler ile bireylerin zorluklara karşı başa çıkabilmesi mümkün hale getirilir.

Hadımköy Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

Hadımköy Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu: Hadımköy dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu belirtileri herkeste farklı olarak seyredebilmektedir. Bu belirtiler her bireyde odaklanmaya ilişkili ya da hiperaktif dürtüsel olarak iki farklı şekilde görülebilir.

Odaklanmaya ilişkin belirti gösteren çocukların ciddi oranda odaklanma sorunu vardır ve bu nedenle de dikkatleri kısa sürede dağılabilir. Görevlerini organize etmekte zorlanırken aynı zamanda günlük aktivitelerini unutmakla birlikte dikkatsizlik nedeni ile çok fazla hata yapabilirler.

Hiperaktif-dürtüsel belirtiler gösteren çocuklar ise sürekli hareket halinde olduğundan bu çocukların uzun süre hareketsiz durmaları son derece zordur. Sürekli konuşmak isterler ve iletişim sırasında konuşma sıralarını beklerken büyük güçlük çekerler.

Hadımköy Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Hadımköy dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu tedavisi hakkında kesin yöntemler yoktur. Yetişkinliğe kadar sürebilen ve bireyin hem sosyal hem de eğitim hayatını doğrudan olumsuz etkileyen bu nöro-gelişimsel farklılık, uzmanlar eşliğinde ve ebeveynlerin sabırlı tutumları sayesinde hafifletilebilmektedir.

Odaklanma sorusu, aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı, aşırı tepki gibi sorunlar; bireylere verilen özel eğitim ve terapi yöntemleri ile minimum seviyeye indirilerek bireylerin sosyal hayata adaptasyonu daha kolay hale getirilir.