Hadımköy Down Sendromu

Hadımköy Down Sendromu

Yazı İçeriği

Hadımköy down sendromu ile +1 farklılığa dair farkındalık kazanmaya var mısınız? İşte down sendromu hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar!

Down sendromu, bir hastalık değil +1 farklılıktır. Şöyle ki; her birey 23 çift yani toplamda 46 kromozom ile dünyaya gelir. Ancak bazı bireylerde 21. Kromozom +1 olarak fazladan kopyalanır. Bunun sonucunda da bireylerde 46 yerine 47 kromozom olur.

Down sendromlu bireylerde 21. Kromozomun bir kısmının ya da tamamının kopyası olması bireyin tüm gelişimini etkiler. Bu değişiklikler nedeniyle de down sendromlu bireyler benzer farklılıklara sahip olur. Kısacası; down sendromu, +1 kromozom fazlalığıdır.

Hadımköy Down Sendromu: Down Sendromu Belirtileri

Down sendromu belirtileri yani gelişim farklılıkları; hafif, orta ve şiddetli olarak farklı şekillerde kendisini gösterebilir. Bununla birlikte gayet sağlıklı olan down sendromlu bireylerde ciddi kalp-damar hastalıkları ciddi sağlık sorunu olarak görülebilir.

Down sendromlu bireyler, diğer bireylere göre daha farklı yüz şekillerine sahip olduğundan down sendromu belirtilerinin başında tipik yüz şekli gelir. Özellikle daha küçük el ve ayaklar, kısa boyun, düz yüz yapısı, sarkık dil ve göz kapaklarının eğik olması, kulakların küçük olması en yaygın görülen belirtilerdir.

Down sendromu çocukluk ya da bebeklik döneminde saptanabileceği gibi aynı zamanda gebelik döneminde de yapılan tarama testleri ile tespit edilebilen bir durumdur.

Hadımköy Down Sendromu: Down Sendromu Özellikleri

Gebelik döneminde yapılan bazı tarama testleri ile de saptanabilen down sendromu, bireylerde benzer özellikleri de meydana getirir. Down sendromlu bireylerde en fazla görülen özellikler ise; daha düz yüz şekli, daha küçük kafa avuç içindeki tek çizgi, göz bebeklerinin renkli kısmında görülen beyaz lekeler ve daha küçük kulaklardır.

Hadımköy Down Sendromu: Down Sendromu Genetik mi?

Hadımköy Down sendromunun genetik bir durum olduğu tıpta kanıtlanmış bir durumdur. Down sendromu, anne karnında hücre bölünmesi sırasında 21. Kromozomun bir fazla kopyalanması sonucunda meydana gelen kromozom farklılığıdır.

Down sendromu, genetik bir durumdur. Eğer anne ya da babanın ailesinde down sendromlu birey var ise doğacak olan bireyin down sendromlu olma ihtimali daha da yükselecektir.