Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Yazı İçeriği

Rehabilitasyon merkezi nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Rehabilitasyon merkezi; psikolojik ve fiziksel kayıpların geri kazandırılmasını sağlayan merkezdir.

Bireylerin doğuştan ya da sonradan kaza ve hastalıklara bağlı olarak psikolojik, zihinsel ve fiziksel işlev kayıpları meydana gelebilmektedir. Zihinsel, fiziksel ya da psikolojik fonksiyonel kayıplar yaşayan bireyler için rehabilitasyon merkezi, bireylere kaybettiği fonksiyonları tekrar geri kazanabilmeleri için bireylere özel tedavi programları hazırlamaktadır.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Rehabilitasyon merkezi; psikolojik, fiziksel ve zihinsel kayıpları olan bireylerin bu kayıplarını ortadan kaldırmak ve bireylerin yaşamlarını kimseye muhtaç olmadan devam ettirebilmeleri için çalışmalar yürüten sağlık merkezidir. Devlet bünyesinde ya da özel olarak hizmet veren birçok rehabilitasyon merkezi faaliyet göstermektedir.

Fiziksel, psikolojik ya da zihinsel olarak işlevsel kayıplar yaşayan bazı bireyler yatağa bağımlı olurken bazı bireyler ise yatağa bağımlı değildir. Her iki durumda da rehabilitasyon merkezinin ilk amacı bireylerin fiziki iyilik halini sağlamak olduğundan öncelikle bireyin günlük aktivitelerini kendi kendine yapabilmesini sağlamak için çalışmalar yapılır.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir: Rehabilitasyon Merkezi Ne İşe Yarar?

Özel rehabilitasyon merkezi, ilaç ve cerrahi tedavi yöntemlerine ek olarak bireylerin sağlık sorunlarına yönelik en etkili yöntemlerle bireye özel tedavi programları hazırlayarak bireylerin yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Rehabilitasyon merkezi; yürümede ve konuşmada zorluk çeken ya da zihinsel engeli olan bireylerin yaşadığı zorlukları en aza indirmek ya da tamamen ortadan kaldırmak için kişiye özel tedavi programları hazırlayarak bu tedavi programlarını uygulamaktadır.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir: Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi, yaşlıların huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için gerekli sağlık ve bakım hizmetleri sunan merkezdir. Yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezinde hem yatağa bağımlı olan ve yürüyemeyen hem de yatağa bağımlı olmayan ve yürüyebilen bireyler rehabilite sağlık hizmetleri alabilmektedir.

Uzman kadroya sahip olan UZEM, Hadımköy ve Arnavutköy bölgelerinde yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi olarak profesyonel hizmet sunmaktadır.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir: Yatılı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Yatılı bakım ve rehabilitasyon merkezi; özellikle yatağa bağımlı olan dolayısıyla da yürüme yetisini kaybetmiş olan bireylere hem bakım hem sağlık hizmetleri sunan kuruluştur. Yatılı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alan bireylerin neredeyse hepsi yatağa bağımlı ve engelli olan bireylerdir.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir: Rehabilitasyon Araştırma Merkezi Nedir?

Rehabilitasyon ve araştırma merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında çalışmalarını yürüten bir kurumdur. Özel gereksinimli olan çocukların değerlendirmesini yapan rehabilitasyon ve araştırma merkezi, ayrıca özel gereksinimli çocukların ailelerine de rehberlik hizmetleri vermektedir.

Diğer bir tanımla rehberlik araştırma merkezi kısaca bedensel ya da fiziksel engeli olan özel gereksinimli çocukların özel eğitime erişimini kolaylaştıran kurumdur.

Rehabilitasyon Merkezi Nedir: Sosyal Hizmet Uzmanı Rehabilitasyon Merkezinde Ne İş Yapar?

Rehabilitasyon merkezinde bulunan uzman kadronun içerisinde yer alan uzmanlardan birisi de sosyal hizmet uzmandır. Sosyal hizmet uzmanı genellikle aile ile kurum arasında resmi iletişimi kurmakla görevli olsa da aynı zamanda engelli olan çocukların ev ve okul bakımı konusunda okul ve aile iş birliğini sağlayarak özel gereksinimli çocukların da eğitim haklarından faydalanmasını sağlamakla da görevli olan uzman kişidir.