Fizyoterapi Fiyatları

Fizyoterapi Fiyatları

Yazı İçeriği

Fizyoterapi fiyatları, fizyoterapi doktorlarının birçok hususa bağlı olarak ve hastaya özel olarak belirlenen fiyatlardır.

Fizyoterapi rehabilitasyon tedavi yöntemi, geçmişten günümüze kadar birçok nedene bağlı olarak kas ve iskelet sisteminde meydana gelen sorunlara yönelik en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. Hastalıklar, travmalara ya da yaşlılığa bağlı olarak kas ve iskelet sisteminde meydana gelen fonksiyon kayıplarının giderilmesinde fizyoterapi etkili bir rol oynar.

Fizyoterapi, sadece üniversitelerin lisans eğitimi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinden mezun olan uzman fizyoterapistler tarafından uygulanan tedavi yöntemleridir. Bu bağlamda tanı aşamasından sonra tedavi sürecini planlayarak uygulamaya koyan fizyoterapistlerin ve fizyoterapi fiyatlarının belirlenmesinde de birçok husus etkilidir.

Fizyoterapi Fiyatları: Fizyoterapi Ücretleri

Fizyoterapi ücretleri, sağlık hizmetleri arasında en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Fizik tedavi fiyatlarının belirlenmesinde birçok husus etkilidir. Bu hususlar doğrultusunda fiyatlar belirlenerek hastalara sunulur. Taban fiyat üzerinden belirlenen tedavi fiyatları, her yıl taban fiyatların değişmesi doğrultusunda değişkenliğe uğramaktadır.

Fizyoterapi tedavi fiyatlarının belirlenmesinde en önemli belirleyici seans sayısıdır. Fizik tedavi süreci, seanslar halinde gerçekleşir. Hastaya kaç seans tedavi uygulanacağı ise hastanın şikayetlerine ve fizyolojik özelliklerine göre değişmektedir. Her hasta için genellikle 4 ila 6 arasındaki seans uygulaması yeterli olsa da hastanın şikayetlerinin şiddetleri doğrultusunda seans sayısı nadiren de olsa 10 seansa kadar çıkabileceğinden fiyatlar da aynı oranda artabilir.

Fizyoterapi Fiyatları: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fiyatları

Fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavileri kapsamında hastaya en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Manuel tedavi yöntemleri, elektroterapi, hidroterapi, sıcak ve soğuk su terapisi, ultrason ve lazer gibi birçok farklı tedavi yöntemi fizyoterapi alanında uzmanlar tarafından tercih edilebilir. Bu tedavi yöntemleri, aynı zamanda fiyatlar üzerinde doğrudan etkili olan bir diğer husustur.

Fizyoterapistler, hastanın şikayetlerini dinleyip hastayı detaylı olarak muayene ettikten sonra tedavi sürecini planlar. Planlama aşamasında hasta için hangi tedavi yöntemi daha etkili ve daha doğru olacak ise uzman hekim o yöntem üzerinden planlama yapar. Tüm bu planlamalar yapıldıktan sonra seans sayısı, tedavi yöntemi ve terapi süreci belli olduktan sonra fizyoterapistler hastaya özel fiyat oluşturur.