RAM Randevu

RAM Randevu

Yazı İçeriği

RAM randevu nedir ve hangi amaçlara hizmet etmektedir, şeklindeki sorular özel eğitime muhtaç kişilerle ilgilenenlerin odağındadır. RAM; Rehberlik Araştırma Merkezi kelimelerinin kısaltılmış sembol bir sözcüktür. Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri için destek almayan kişiler, RAM randevu sistemi üzerinden başvuruda bulanabilir.

Çocuk ve gençlerin ihtiyaçlarını gidererek sosyal çevre oluşma imkânı sunan RAM, ailelerin de destekçisi haline gelmiştir.

Özel eğitime muhtaç kişilerin gelişimlerini desteklemek adına kurulan Rehberlik Araştırma Merkezi’ne katılabilmek adına RAM randevu sistemi oluşturulmuştur. Bu sayede bakımıyla üstlenen kişilere kolaylık sunulma imkânı yaratılmıştır.

Rehberlik Hizmetleri ve Araştırma Merkezi Nedir?

Rehberlik hizmetleri konusunda yardıma ve desteğe ihtiyaç duyan bireyler adına RAM randevu sistemi oluşturulmuştur. Ev ortamı dışında bireylere eğitim ve gelişime destek sağlanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na da bağlı olarak hizmet veren ücretsiz merkezler bulunmaktadır.

Gelişme geriliği veya şüphesi gösteren bebeklikten son çocukluk dönemine kadar olan çocukların özel eğitim ve rehberlik alanında ücretsiz bir şekilde hizmet sunulmaktadır. Bunun dışında üstün zekâya sahip çocukların da gelişimine ve eğitime özel destekler sunulmaktadır.

Zihinsel ve fiziksel gerilikler, otizm, odaklanamama, dikkat bozukluğu, hiperaktif olma durumu ve üstün yeteneğe sahip olma durumları karşısında RAM randevu sisteminde Arnavutköy Rehberlik Hizmetleri ve Araştırma Merkezi başvurusu yapılabilmektedir.

RAM, özel desteğe ihtiyaç duyan bireylerin gelişimi ve eğitimi konusunda birebir ilgilenen rehber öğretmenlerden oluşmaktadır. Çeşitli branşlardaki öğretmenlerin her gün gelişme göstermesi ve bilgi birikimine sahip olması amacıyla seminerler düzenlenir. Seminerler sonucunda öğrenilen yeni etkinlikler öğrencilere sunulur ve gelişimi izlenir.

Eğitim, öğretim ve gelişime destek dışında kişilerin rahatlaması ve zincirlerini kırması adına çeşitli sosyal aktiviteler de yapılmaktadır. Tüm bu plan ve program psikolojik danışman ve rehber öğretmen eşliğinde hafta içi saat 09.00 ile 17.00 arasında gerçekleşmektedir. Ayrıca RAM, ara tatiller başta olmak üzere tüm tatillerden muaftır.

Aile içinde özel gereksinimli bireyi bulunan kişiler, Rehberlik ve Araştırma Merkezi konusunda bilgi edinirler. Edinilen bilgiler doğrultusunda ve alınan sağlık raporlarıyla kişilerin RAM randevu sistemine yönlendirilmesi gerçekleşir.

Her il ve ilçelerde en az birer tane olmak üzere Rehberlik Hizmetleri ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır. Özel bireylerin bakımını üstlenen ve Arnavutköy civarında ikametgâh eden kişiler, randevu alırken kendilerine en yakın kurumu inceleyebilmektedirler. 

Rehberlik ve Özel Eğitim Kapsamında Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

RAM randevu başvurusu yapılmadan önce rehberlik ve özel eğitim kapsamında yapılan çalışmalar nelerdir, incelemek gerekir.  Konu hakkında net bir bilgi sahibi olunduğunda kurumların sunduğu hizmetleri değerlendirmeye almak daha kolay olacaktır.

Rehberlik ve özel eğitim kapsamında, gelişim testlerine tabii tutulan ve değerlendirmeye alınan bireylere özel rapor çıkarılmaktadır. Bu raporlar düzenli periyotlarda yeniden değerlendirilerek güncellenmektedir. Bu sayede çocuktaki gelişim veya geriliğin durumu ortaya konulur.

Bireysel Gelişim Raporu” doğrultusunda çocuk üzerinde gelişimsel izlem ve tarama yapılır. Dar kapsamda yapılan tarama sonucu tanılama sürecine geçilir ve çocuktaki sorun belirlenir. Bu doğrultuda aynı gelişme düzeylerine sahip çocukların eğitim alabilmesi adına ’Kaynaştırma sınıfları’’ oluşturulur. Bu sınıfların kişi mevcudu en fazla 15 olacak şekilde belirlenir.

“Bireyselleştirilmiş Eğitim Planları” doğrultusunda eğitim içeriği hazırlanır. RAM, hiçbir özel eğitim gereksinimli çocuğu ayırt etmeden bebeklik döneminden son çocukluk dönemine kadar destek hizmeti sunmaktadır. Bu sayede eğitim ve gelişimsel konulardaki açıklık giderilmeye çalışılır.

RAM Randevu Alma Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

RAM randevu alma sistemi, özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde Pandemi sürecinin getirdiği zorunluluklar nedeniyle çocukların bakımıyla üstlenen kişileri endişelendirmektedir. Ancak RAM, merkeze gitmeye gerek kalmadan dijital platformda bu sorunu çözmüştür. Her türlü internet bağlantılı cihazdan alınan randevuların ilerleyişi ve sonucu takip edilebilmektedir.

RAM randevu alma sistemi nedir ve nasıl kullanılır konusunda bir açıklama getirilirse eğer oldukça basit bir işlem olduğunu belirtmek gerekir. İstanbul Arnavutköy gibi ilçelerde yaşayan ve çocuğun bakımıyla birebir ilgilenen kişilere randevu sistemi aracılığıyla kolaylık sunulmuştur. Randevu almak isteyen kişilerin arama motoruna RAM randevu yazarak https://ramdevu.meb.gov.tr adresi üzerinden başvuruda bulanabilirler.  

Değerlendirmeye alınacak bireylerin sağlık ve gelişim raporlarının doğru olması son derece önemlidir. Randevu alma işlemi gerçekleştikten sonra bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlar;

 • Eğitim hakkı bulunan her çocuğun olduğu gibi özel desteğe ihtiyaç duyan çocuğun okulunun bağlı kaldığı RAM’a başvurulmalıdır.
 • Okul tarafından hazırlanan ve kapalı bir zarfta verilen gelişim değerlendirme raporu ile birlikte istenilen gün ve saatte Rehberlik ve Araştırma Merkezi içerisinde bulunulmalıdır.
 • Eğer ki birey, okul döneminde değil ise ikamet edilen yere en yakın RAM’a başvurulmalıdır. Örnek vermek gerekirse Arnavutköy ve civarındaki kişiler, Arnavutköy’de bulunulan RAM’a yönlendirilmesi gerçekleşecektir.
 • Özel destek ve eğitime gereksinim duyan bireyle ilgilenen bir yasal vasi mutlaka yanında bulunmalıdır. Anne ve baba ayrı ise velayet belgesi talep edilir.
 • RAM randevu merkezine gelmeden önce bireyin 4 fotoğrafı ve nüfus cüzdanı fotokopisi hazır edilmelidir. Randevu sonucu olumlu olduğu takdirde bu belgelerin temin edilmesi gerekir.  

RAM Randevu Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? RAM Randevu Neden Alınamaz?

RAM randevu alınırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, RAM randevu neden alınamaz ve hangi adımlarda yanlış yapılıyor olabilir gibi çeşitli sorular randevu sürecinde kişilerin düşüncelerine eşlik etmektedir. Randevu esnasında her bir adımı dikkatle incelemeli ve yanlış bildirilerde bulunulmamalıdır. Randevuda dikkat edilmesi gerekenler;

 • Sadece eğitim desteği alması belirlenen kişiler randevu alabilir.
 • 5 kez denenmiş RAM başvurusu hala kabul olmuyorsa Rehberlik Hizmetleri ve Araştırma Merkezi kurumlarından birine gidilerek başvuru yapılmalıdır.
 • Önceden alınmış olan 2 randevuya da gelemeyenler, yeni randevuyu merkeze giderek almalıdır.
 • Tatil günlerinde RAM randevu alınabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle hafta sonu ve resmi tatil günlerinde başvuruda bulunulmamalıdır.
 • Bedensel engele sahip kişilerin randevu takvimi daha ön tarihlere çekilir.
 • Önceden alınılmış olan raporların son tarihine bakılarak (en az 45 gün) randevu alımı yapılmalıdır.

Arnavutköy ve çevresinde en çok tercih edilen Rehberlik Hizmetleri ve Araştırma Merkezi dikkate alındığında RAM’ların gelişimsel açıdan büyük bir destek sunduğu aşikardır.