Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Yazı İçeriği

Engelli bakımı ve rehabilitasyon hizmetleri, engelli olup bakıma ihtiyacı olan bireylere rehabilite edici hizmetler sunan tıp alanıdır.

Engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü, üniversitelerin iki yıllık bölümlerinde verilen bir sağlık eğitimi olmakla birlikte aynı zamanda engelli bireylere rehabilite ve bakım hizmetleri sunulan bir tıp alanı olarak tanımlanır.

Engelli bakımı rehabilitasyon alanı, engelli olan bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olup bakım hizmetlerini üstlenmektedir. Bu sağlık hizmetleri bölüm kapsamında eğitim alan uzman görevliler tarafından engelli bireylere sunulmaktadır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Nedir?

Engelli bakımı ve rehabilitasyon; engelli olan ve yaşamını olağan bir şekilde devam ettirebilmek için yardımca ihtiyacı olan kişilerin tedavi ve bakım süreçlerinde onlara yardım ve destek sunarak yaşamsal faaliyetlerini daha kolay gerçekleştirebilmelerini sağlayan personellerin yetiştirilebilmesi için çalışmalar yürüten bir sağlık alanıdır.

Günümüzde sayıca oldukça fazla engelli birey vardır. Bu bireylerden birçoğu kimsesiz ve yanında onlara bakacak kimsesi olmayan kişilerdir. Bu kişilerin engelli bakımı rehabilitasyon personelleri tarafından bakımları üstlenilirken aynı zamanda da tedavi süreçleri planlanır ve takip edilir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Ne İş Yapar?

Engelli bakımı ve rehabilitasyon personelleri; huzurevi, fizik tedavi rehabilitasyon merkezleri, engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri ya da devlet ve özel hastanelerde görev yaparlar. Temel görevleri; engelli ve yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmek için yardıma ihtiyacı olan bireylerin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için engelli bireylerin tedavi ve bakım süreçlerini yakından takip etmektir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü

Engelli bakım ve rehabilitasyon bölümü; engelli bireylerin yaşamlarını en iyi şekilde sürdürebilmesi için temle ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine yardımcı olabilecek uzman personeller yetiştirir. Üniversitelerin sağlık bilimleri meslek yüksekokullarında bulunan 2 yıllık önlisans bölümüdür. 2 yıllık eğitim süresi içinde bu alanda duyarlı ve özenli bir şekilde rehabilite hizmetleri verebilecek ara elemanların yetiştirilmesi sağlanır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Merkezi

Günümüzde birçok il ve ilçede hem devlet bünyesinde faaliyet gösteren hem de özel olarak faaliyet gösteren birçok engelli bakımı ve rehabilitasyon merkezi vardır. Bu merkezlerde engelli bireylerin yaşamlarını en iyi şekilde idame ettirebilmesi için bakım ve tedavi süreçleri üstlenilir. Böylece bireylerin engellilik durumlarından dolayı yaşam kalitelerinin düşmesi engellenir.

Nüfus yoğunluğuna ve sosyal hayatın temposuna bağlı olarak İstanbul’da engelli bakımı ve rehabilitasyon merkezi sayısı oldukça fazladır. Hadımköy ve Arnavutköy ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçede bu alanda profesyonel sağlık hizmeti veren merkez bulabilirsiniz.