RAM Raporu

RAM Raporu

Yazı İçeriği

Ram raporu; özel eğitim süreçlerinde danışmanlık ve rehberlik gibi destek eğitime ihtiyacı olan bireylerin aldığı bir rapordur.

Ram raporu rehberlik ve özel eğitim gibi hizmetlerden faydalanması gereken bireylerin belirlenmesinde rol oynayan önemli bir belgedir. Bu rapora sahip bireylerin destek eğitime ihtiyaç duyduğu anlaşılmaktadır.

Ayrıca bu bireylerin belirlenebilmesi için bireylerin belgeye sahip olması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde olan Arnavutköy RAM, özel eğitime ihtiyacı olan bireylere özel eğitimler verdiği gibi, aileleri bilinçlendirmek için de ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

RAM Açılımı Nedir?

RAM sözcüğünün açılımı Rehberlik Araştırma Merkezi olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu merkezlerde özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin eğitim süreçleri gerçekleştirilir.

Eğitim süreçlerinden; otizm, down sendromu, hiperaktivite sorunu, disleksi, konuşma bozukluğu, serebral palsi, üstün zekâlı ve dikkat dağınıklığı problemleriyle karşı karşıya olan bireyler faydalanmaktadır.

RAM Raporu Ne Demektir, RAM Raporu Nedir?

RAM raporu, ilgili merkezlerce düzenlenen ve özel eğitim hizmetlerinden faydalanması gereken bireylerin belirlenmesinde faydalanılan özel bir rapordur. Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu ise, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin tümünde oluşturulmuş şekilde hizmet vermektedir.

Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu, bireyleri birtakım eğitsel süreçlerden geçirerek, destek ihtiyacı olup olmadıklarını belirler. Özel eğitime ihtiyacı olduğu saptanan bireyler için bir rapor oluşturulur.

Söz konusu rapora sahip bireyler, Arnavutköy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bu süreçlerden faydalanabilir. Eğitimden faydalanan bireylerin ailelerine de destek ve psikolojik danışmanlık yine Arnavutköy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nce ücretsiz şekilde sunulmaktadır.

Özel Eğitim RAM Raporu Nasıl Alınır?

Özel Ram raporu almak isteyen bireyler, herhangi bir sağlık kuruluşundan önce “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” almalıdır. Bu raporu bulunmayan bireyler, gerekli işlemler için ikametgâh adresinde yer alan RAM merkezini ziyaret etmelidir.

Engelli raporuna sahip olmayan bireyler ise, değerlendirme süreci sonunda Arnavutköy RAM raporu alabilecektir. RAM merkezine başvurmak isteyen bireylerin öncelikle internet üzerinden randevu alması gerekmektedir. Hizmet ihtiyacı olan bireylere düzenlenen Özel Ram raporu ve danışmanlık süreçleri için ebeveynlerden herhangi bir hizmet ücreti talep edilmemektedir.

RAM Raporu Örneği Var mı? Rapor Hangi Bilgileri İçeriyor?

RAM raporu örneği, özel eğitim süreçlerinden faydalanacak bireylerin ve ailelerin, içeriğini merak ettiği için araştırdığı konular arasında yer alıyor. Söz konusu verilen raporun üzerinde, ad-soyad, anne-baba adı, bireyin doğum yeri ve tarihi, raporun alındığı tarih, raporun süresinin dolduğu tarih, bireye özel önerilen eğitim hizmetleri, bireyin eğitimlerden yararlanacağı toplam süre ve bireyin eğitimlere katılacağı merkez hakkında bilgiler yer almaktadır.

Ram Raporu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

RAM raporu sorgulama yapmak isteyen bireyler, E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapacak rapor sahibinin önce TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile portala girmesi gerekir.

Ardından ana sayfada bulunan arama kısmına “E-imzalı Çocuk Özel Gereksinim Raporları Sorgulama” cümlesi yazılarak aratılmalıdır. Çıkan sonuçlardan uygun olan sorgulama seçilerek Ram raporu sorgulanabilir.

Ram Raporu E-Okulda Nasıl Görünür?

Söz konusu rapor, eğitimcileri özel öğrencilerin durumunu bildirmek amacıyla E-okul sistemi üzerinde yer almaktadır. Burada görüntülenen raporda bireyin ayrıntılı sağlık durumu yer almaz, sadece genel bir bilgi sunulmaktadır.

Rapora sahip çocukların E-okul sistemi bilgilerinde, “Kaynaştırma Eğitimi Almaktadır” bildirisi bulunur. MEB öğretmenleri özel öğrenciye yönelik sadece bu bildiriyi görebilmektedir.

RAM Raporu Almanın Zararları Var mıdır?

Özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ailelerinin raporu almakta kafalarında bu tarz soru işaretleri oluşabilmektedir. Fakat bu noktada ailelerin doğru bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Arnavutköy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak, aileler ücretsiz bir şekilde bu konuda detaylıca bilinçlendirilmektedir.

Raporun alınması durumunda bireyin herhangi bir zarar unsuru ile karşılaşması mümkün değildir. Çünkü rapor, özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin eğitim süreçlerini karşılayabilmek adına alınmaktadır.

Bu yüzden rapor, özellikle eğitim süreçlerinde, zarardan çok fayda sağlayacaktır. Özel eğitimler sayesinde RAM kapsamında rahatsızlığı bulunan bireyler, bir değer unsuru olarak topluma başarılı bir şekilde kazandırılmaktadır.

RAM Raporu İleride Sorun Teşkil Eder mi?

RAM raporu ileride sorun olur mu? RAM yukarıda da anlatıldığı gibi, özel eğitim ihtiyacı bulunan bireylerin ileriki yaşamlarında herhangi bir sorun teşkil etmez.

Devlet hastanesi veya Rehberlik ve Araştırma Merkezlerince düzenlenen bu rapor, ileriki dönemlerde kişinin; iş hayatında, askerlik durumunda ya da evlilik süreçlerinde herhangi bir engel oluşturmaz.

RAM Raporu ile Okul Erteleme Mümkün mü?

Bu raporu temin eden aileler, çocuklarını fazladan bir sene daha anaokuluna gönderebilmektedir. Bu ayrıcalığın yanı sıra, aileler çocuklarını okula bir yıl geç gönderebilme hakkına sahip olabilecektir. Yukarıda da bahsedildiği gibi raporun süresi bir yıl olduğu için, okulu ikinci kez ertelemeyi düşünen aileler raporu yenilemelidir. Yenileme işlemleri için devlet hastaneleri ya da Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine başvurulabilir.