Özel Eğitim Nedir?

Özel Eğitim Nedir?

Yazı İçeriği

Özel eğitim nedir? Özel eğitimin tanımı: Fiziksel, zihinsel ve duygusal anlamda kendini sosyal ortamda ifade edemeyip, kendinden beklenen davranışları sergilemeyen bireylere verilen eğitimdir.

Özel eğitim nedir dediğimizde günümüzde birçok alanda karşılaşılan özel gereksinimli bireylerin eğitimine verilen karşılık olarak önümüze çıkmaktadır. Özellikle bireyin kendini tamamlaması ve gelecekte kendine yetebilmesi için çok önemli bir alandır.

Meb özel eğitim ve rehberlik hizmetleri genel müdürlüğü bu alanda hem programların hazırlanması hem de uygulanması açısından birçok çalışmayı ortaya koymaktadır. Şimdi özel eğitimle ilgili daha detaylı bilgileri inceleyelim.

Meb Özel Eğitim

Meb özel eğitim içinde yer alan eğitimci ve ölçme araçları ile özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin eğitiminde güzel katkılar sağlanmaktadır. Günümüzde MEB bünyesinde yer alan birçok özel eğitim okulu ve öğretmeni bulunmaktadır. Bu sayede bireylerin eğitilmesi ve ailelerinin bilinçlenmesi için güzel çalışmalar yapılmaktadır.

Ülkemizde bu alanda ilk adım olarak Özel Eğitim Hizmetleri Başkanlığı kurulmuştur. 1950 yılında kurulan bu başkanlık ile özel eğitim alanında birçok hizmet bireylere sağlanmıştır. Özel eğitim nedir sorusunun cevabı o yıllarda tam olarak yerini bulmasa da günümüze geldiğimizde bu alan çok önemli bir konuma gelmiştir.

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler MEB bünyesinde değerlendirilerek programlar hazırlanır ve sonrasında topluma kazandırılmak üzere çalışmalar yapılır. Hem fiziksel, zihinsel hem de bedensel olarak bireye birçok kazanım verilir.

Özel Eğitim Merkezi

Özel eğitim merkezi özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için detaylı olarak değerlendirme ve ölçümler yapar. Sonrasında bireyin engel türüne göre eğitim alması için sevk işlemlerini başlatır. Bu aşamadan sonra özel eğitime gereksinimi bulunan birey sevk edildiği kurum tarafından eğitim alır. Bu eğitimlerle birey tekrardan topluma kazandırılır.

Özel eğitim MEB bünyesinde yer alıp Arnavutköy ve çevresinde yer alan tüm bireylere verilir. Ayrıca özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim süreci başlatılır ve bu süreçten sonra kısa sürede bireyin sosyalleşmesi sağlanır.

Özel eğitim nedir sorusuna cevap ararken özel eğitim merkezlerinin genel ve özel ilkeleri ortaya koyularak tanıma ulaşılabilir. Özel ilkeler bireyin kişisel olarak gelişmesine genel ilkeler ise bireyin genel olarak eğitimler sonucunda ulaşacağı nokta belirtilir.

Özel Eğitim Rehabilitasyon

Özel eğitim rehabilitasyon merkezleri bireyin daha iyi eğitim alması ve toplum içinde var olması için değerlendirme ve eğitimleri ortaya koyan kuruluşlardır. Yetersizliği, engeli bulunan bireyler için tüm detayları düşünerek güzel bir eğitim süreci planlar ve uygulatır. Ayrıca rehberlik ve özel eğitim için tanı konulması ve eğitim sürecinin başlatılması çok önemlidir.

Özel rehabilitasyon merkezleri özerk bir yapıda olup, iş alanında MEB’ e bağlı olarak çalışır. Özel eğitimde dikkat çalışmaları ortaya konulurken hem zihinsel hem de bedensel koordinasyon değerlendirilir. Çoğu zaman özel eğitimde dikkat çalışmaları yapılırken, bazen de zihinsel durumlarla birey karşı karşıya bırakılır. Bu sayede birey tüm yönleriyle değerlendirilmiş olur ve eğitimine başlanır.

Özel Eğitim ve Rehberlik

Özel eğitim ve rehberlik bireyler için çok önemli bir alan olup tüm süreci birey temelli ele alan güzel bir kavramdır. Özel eğitimde rehberlik birey ve ailesinin sürece alışmasını, uyum sağlamasını kolaylaştıran değerli bir alandır.

Özel eğitim ve rehberlik genel müdürlüğü tüm yıl içinde yapılacaklar için tüm kurumları tüm yönleriyle bilgilendirir. Süreç içinde de koordineli olarak çalışmayı sürdürür. Bu açıdan sağlıklı bir iletişim kurularak personellerle birlikte bireylerin eğitimlerini ve sevk işlemlerini gerçekleştirir.

Ram nedir özel eğitim için önemi nedir? Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak açılımı bulunan bu kurum özel eğitim ve psikolojik değerlendirmeler için çok önemli noktadadır. Ram ile hem birey hem de yeni yaklaşımlar süreç içinde her açıdan ele alınır.

Ram içinde yapılan çalışmalar sonrasında birey için gerekli çalışmalar yapılırken, yaklaşımlarda tüm personellerin anlayacağı şekilde ortaya konulur. Özel eğitim nedir sorusunun tamamlayıcısı olup, tüm süreç içinde ailelere ücretsiz hizmetler sunulur.

Özel Eğitim Yöntemleri

Özel eğitim yöntemleri fiziksel, zihinsel ve bedensel açıdan eğitime ihtiyaç duyan bireyler için anlamayı ve öğrenmeyi kolaylaştıran öğretim materyalleridir. Özellikle özel eğitime gereksinimi bulunan bireylerin eğitimi zor olduğu için bu yöntemler çok önemlidir.

Özel eğitim nedir sorusunun cevabından sonra yöntemler ile bireyin eğitimi ele alınır ve süreç sağlıklı bir şekilde sürdürülür.

En fazla kullanılan yöntemler aşağıda yer almaktadır:

 • Bilişsel süreç yaklaşımı
 • Aktif öğretim
 • Gösteri
 • Pecs yöntemi
 • Oyun müzik
 • Uygulamalı davranış desteği
 • Temel tepki öğretimi
 • Tersine zincirleme yöntemi
 • Dil, çene, dudak ve nefes egzersizleri
 • Artikulasyon eğitimi
 • Bilgisayar destekli öğretim

Yukarıda yer alan yöntemler Arnavutköy ve çevresinde yer alan tüm özel eğitime ihtiyacı olan bireylere eğitim sürecinde sunulur. Özellikle otizm özel eğitim bireyleri için bu yöntemler her zaman süreci daha etkili kılar. Bu açıdan mutlaka bu yöntemler eğitim sürecine dahil edilmelidir.